Účastníci odboje a odporu proti komunismu
Zákon o aktivní účasti na protikomunistickém odboji a odporu
V roce 2011 schválil Parlament ČR zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu (zákon č. 262/2011 Sb. dostupný zde ). Cílem tohoto zákona je vyjádřit úctu a vděčnost ženám a mužům, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie. Schválený zákon tedy není určen pro pasivní oběti komunistického režimu, ale pro aktivní účastníky odboje a odporu.
Zákon je účinný od 17. listopadu 2011.
Odbojem a odporem proti komunismu se dle § 2 zákona rozumí účast na akcích směřovaných proti komunistickému režimu v Československu projevená ať již jednotlivě či ve skupině na základě politického, náboženského či mravního demokratického přesvědčení nebo vědomá a veřejná vyjádření takového odporu, na území státu i v zahraničí,a to i ve spojení s cizí demokratickou mocností, některou z forem uvedených dále, a to s cílem odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii.
Aby se jednalo o odboj a odpor ve smyslu zákona č. 262/2011 Sb., musí být současně splněno několik obecných podmínek. Protistátní protikomunistická činnost musela být vykonávána:
- na základě politického, náboženského či mravního demokratického přesvědčení
- s cílem odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii
- s nasazením vlastního života, osobní svobody či majektu.
Pokud není splněna i jen jedna z uvedených podmínek, zákon nelze na takové jednání vztáhnout a osvědčení vydat.
Zákon dále rozlišuje různé formy odboje a odporu proti režimu, přičemž v některých případech stanoví další podmínky, které v jejich případě musí být splněny.
Věcně příslušné k řízení a rozhodování o žádostech o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu je Ministerstvo obrany (dále jen ministerstvo), přičemž danou agendou se v prvním stupni bude zabývat oddělení vydávání osvědčení a správních agend- vydávání osvědčení účastníkům odboje a odporu proti komunismu (3. odboj) náležející funkčně pod Odbor pro válečné veterány, který je současně příslušný k výplatě finančního odškodnění.
Odvolacím orgánem proti rozhodnutí o nevydání osvědčení je Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.
Během správního řízení si ministerstvo opatřuje odborná stanoviska nejrůznějších správních, archivních a vědecko-historických institucí, která jsou důležitá pro posouzení zkoumané protirežimní činnosti žadatele. Jedná se např. o Archiv bezpečnostních složek, popřípadě Ústav pro studium totalitních režimů , Vojenský ústřední archiv, Národní archiv a další.
Upozornění pro žadatele:
S ohledem na skutečnost, že pátrání v archivech je časově náročné, je nutno počítat s tím, že proces vydávání osvědčení může být otázkou několika měsíců.