Účastníci povstání v květnu 1945
Geneze zákona č. 153/2013 Sb., o Květnovém povstání českého lidu
Smyslem tohoto zákona je přiznat odpovídající význam povstání českého lidu proti nacistické okupaci v květnových dnech roku 1945 a vyjádřit hlubokou úctu ženám a mužům, kteří v tomto období nasadili vlastní životy k obraně svobody a demokracie. V době komunistické totality nebylo hrdinství účastníků povstání z politických důvodů dostatečně připomínáno.
- V souladu se záměrem sledovaným tímto zákonem, se v úvodním ustanovení § 1 vymezuje pojem Květnového povstání českého lidu. Tím bylo pro účely tohoto zákona vymezeno povstání českého lidu proti nacistické moci, ke kterému došlo v době mezi 30. dubnem a 12. květnem 1945.
- Okruh oprávněných osob:
Vymezení účastníků Květnového povstání českého lidu v ustanovení § 2 vychází z toho, jak byla účast na povstání českého lidu proti nacistické moci „v květnu 1945“ prokazována podle dosavadních zákonných úprav. Za účastníka Květnového povstání českého lidu se tak považuje občan České republiky:
- kterému bylo vydáno osvědčení o jeho účasti na národním boji za osvobození podle zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, v kategorii účastník povstání v květnu 1945, nebo
- kterému bylo vydáno potvrzení o účasti v povstání v květnu 1945 podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, nebo
- který splnil podmínky pro vydání potvrzení o účasti v povstání v květnu 1945 podle zákona č. 357/2005 Sb., avšak toto potvrzení mu nebylo (by nebylo) vydáno jen z toho důvodu, že podal žádost o jeho vydání po uplynutí lhůty stanovené k jejímu podání. Podmínky pro vydání potvrzení o účasti v povstání v květnu 1945 stanoví § 7 zákona č. 357/2005 Sb. Podmínkou je účast v povstání v květnu 1945 alespoň po dobu 3 dnů na straně povstalců proti nacistické moci a to následujícími způsoby buď účastí na bojích se zbraní, nebo podílem na zpravodajské a spojovací činnosti, nebo konáním zdravotní či zásobovací služby v terénu v souvislosti s bojovými akcemi, nebo členstvím v Revoluční české národní radě anebo povstaleckém velitelství.
- Zákon je založen na morálním ocenění žijících účastníků Květnového povstání českého lidu, formou pamětního odznaku, který jim v souladu s ustanovením § 3 odst. 2 na jejich žádost udělí Ministerstvo obrany.
- Vzor a pravidla nošení pamětního odznaku účastníka Květnového povstání českého lidu stanovilo Ministerstvo obrany vyhláškou č. 188/2015 Sb.